Відзначаємо дату

    Стрімкий розвиток інформаційних технологій в Україні, який ми спостерігаємо останнє десятиріччя, невблаганно супроводжується динамічним розвитком злочинів у цій сфері. З уроків історії ми добре знаємо, що будь-який розвиток і прогрес, який приносив людству цивілізаційні блага й нові можливості, завжди супроводжувався негативними явищами. У цьому разі масова комп’ютеризація та стрімкий розвиток цифрових технологій, які значно спростили життя людині, не стали винятком. Так, з абсолютною впевненістю можна сказати, що саме так звані кіберзлочини є найдинамічнішою групою суспільно небезпечних діянь, адже з кожним роком кіберзлочини стають дедалі масовішими й небезпечнішими.
«Кіберзлочинність», «Інтернетшахрайство», «хакери», «комп’ютерний злом», «крадіжка баз даних» – ці терміни вже перестали бути екзотикою як для сучасних користувачів мережі Internet. Крадуть гроші з банківських карток, дані з комп’ютерів, інформацію з телефонів, запускають віруси-вимагачі, шантажують компанії та провертають крипто-афери – це далеко не повний перелік злочинів, які вчиняють в Україні та в інших країнах світу кібершахраї. Українські кіберзлочинці «прославилися» вже і за кордоном. У Сполучених Штатах викрили мережу хакерів, яка завдала збитків людям на понад 500 мільйонів доларів, а також допомагала «відмивати» доходи. Керівник мережі – українець. У викритті злочинної організації брав участь і департамент кіберполіції Національної поліції України.
Дану категорію злочинів називають по-різному: кіберзлочини, комп’ютерні злочини, злочини в сфері комп’ютерних технологій, злочини в сфері комп’ютерної інформації. У літературі найчастіше зустрічаються два терміни: кіберзлочини та комп’ютерні злочини. Оскільки вони використовуються для назви одних і тих самих суспільно-небезпечних діянь, то їх можна вважати синонімами та рівнозначними.

За офіційними даними МВС України кількість кіберзлочинів щорічно зростає. Це тенденція притаманна і іншим країнам світу. Тому світова спільнота об’єднується в боротьбі з кіберзлочинністю.
9 лютого 2021 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”. Тут ключове слово «БЕЗПЕЧНИЙ». Цю традицію запровадили в Європі в 2004 році, бо питання інформаційної безпеки виявилися актуальними для різних країн світу. Сьогодні вже майже в 150 країнах світу відзначають цей день. Люди об’єднуються з метою спільних дій, щоб зробити Інтернет чистішим і безпечнішим, без хакерів, терористів, спаму, шантажу. В цьому зацікавлений будь-який інтернет-користувач.
Потрібно зазначити, що в деякій мірі користувачі мереж самі заохочують злочинців, вводячи паспортні дані про себе, номери телефонів, номери пластикових грошових карток, паролі, інформацію про родичів, друзів, знайомих. Щоб хоч частково вберегти себе від подібних зазіхань, досить знати нескладні правила. Ось вони:
1. Не розголошуйте особисті дані, не називайте прізвище, ім’я, вік, адресу номер телефону. У більшості випадків ці дані не потрібні при роботі в мережі.
2. Використовуючи паролі, вибирайте такий, про який не відразу можна здогадатися.
3. Пам’ятайте, що ваші фотографії, відео та інші матеріали в Інтернеті можуть стати загальнодоступними широкому колу інших користувачів і не завжди це будуть ваші знайомі чи друзі. Ці матеріали можуть бути використані проти вас.
4. Не повідомляйте деталей життя вашої сім’ї, не розголошуйте дані про батьків, родичів і друзів.
5. Не розголошуйте дані про фінансовий стан сім’ї, матеріальні цінності, номери банківських платіжних карток та іншу інформацію, що є привабливою для крадіїв.
6. Домашню вебкамеру включайте тільки при спілкуванні з добре знайомими людьми, щоб побачену інформацію не могли використати проти вас.
7. Обмежте доступ до вашого персонального комп’ютера, телефону чи інших засобів Інтернет-зв’язку, щоб від вашого імені не могли діяти сторонні особи.
8. Будьте обережними з новими знайомими, з якими ви спілкуєтеся в мережі.
9. Не вступайте в малознайомі Інтернет-групи, компанії, секти.
10. Не порушуйте e-mail-етикет. Дотримуйтеся культури спілкування в мережі. Пишіть повідомлення чітко, коротко, грамотно. Не вживайте грубі та нецензурні слова. Поважайте своїх співрозмовників і друзів, будьте ввічливими до незнайомих людей.
11. Не відкривайте електронних листів, якщо вони викликають у вас здивування, настороженість, тривогу. Якщо через електронну пошту до вас надходять образи, погрози, непристойні пропозиції, бажано про це повідомити представників правоохоронних органів.
12. Дуже ретельно перевіряйте інформацію, отриману через Інтернет. Не завжди інформація може бути правдивою та достовірною. Для перевірки використовуйте і інші джерела.
13. Щоб вберегти інформацію на власному комп’ютері, використовуйте антивірусні програми.
Отож, хай ваше спілкування у світовій мережі буде приємним, корисним і безпечним.

https://uz.ligazakon.ua/ua/magazine_article/EA013606
https://www.radiosvoboda.org/a/details/29031166.html

Контакти


https://www.facebook.com/pg/UkraineSID/posts/
https://pon.org.ua/novyny/7610-den-bezpechnogo-ntern