Головна

«Кіберзлочинність», «Інтернетшахрайство», «хакери», «комп’ютерний злом», «крадіжка баз даних» - ці терміни вже перестали бути екзотикою як для сучасних користувачів мережі Internet, так і для юристів. Проблеми протидії злочинам у сфері використання комп’ютерної техніки активно обговорюються науковцями, досить швидко розвивається практика застосування відповідних норм законодавства про кримінальну відповідальність.

За офіційними даними МВС України в 2016 році скоєно 6026 кіберзлочинів і ця цифра тривожить не тільки правоохоронців. На сьогодні комп’ютерні злочини - це одна з найдинамічніших груп суспільно-небезпечних посягань. Це зумовлене прискореним розвитком науки й технологій у сфері комп’ютеризації, а також постійним і стрімким розширенням сфери застосування комп’ютерної техніки.

Розповсюдження комп'ютерних вірусів, шахрайства з пластиковими платіжними картками, крадіжки коштів з банківських рахунків, викрадення комп'ютерної інформації та порушення правил експлуатації автоматизованих електронно-обчислювальних систем - це далеко не повний перелік подібних злочинів. Дану категорію злочинів називають по-різному: кіберзлочини, комп’ютерні злочини, злочини в сфері комп’ютерних технологій, злочини в сфері комп’ютерної інформації. В літературі найчастіше зустрічаються два терміни: кіберзлочини та комп’ютерні злочини. Оскільки вони використовуються для назви одних і тих самих суспільно-небезпечних діянь, то їх можна вважати синонімами та рівнозначними.

Слід зауважити, що український законодавець приділяє значну увагу цій проблемі: новий Кримінальний кодекс України вперше передбачив самостійний розділ про ці злочини - розділ ХVI «Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж»; кілька разів положення цього розділу змінювалися і доповнювалися – це свідчить про актуальність цієї проблеми в суспільстві.

6 лютого – міжнародний День безпечного Інтернету. Тут ключове слово «БЕЗПЕЧНИЙ». Адже дана проблема давно вже стала однією з глобальних. Цю традицію запровадили в Європі в 2004 році, бо питання інформаційної безпеки виявилися актуальними для різних країн світу. Сьогодні вже майже в 40 країнах світу, від США до Узбекистану, відзначають цей день. В тому, щоб зробити Інтернет чистішим і безпечнішим, без хакерів, терористів, спаму зацікавлений будь-який інтернет-користувач.

Потрібно зазначити, що в деякій мірі користувачі мереж самі заохочують злочинців, вводячи паспортні дані про себе, номера телефонів, номера пластикових грошових карток, паролі, інформацію про родичів, друзів, знайомих. Щоб хоч частково вберегти себе від подібних зазіхань, досить знати не складні правила. Ось вони:

1. Не розголошуйте особисті дані, не називайте прізвище, ім’я, вік, адресу, номер телефону. В більшості випадків ці дані не потрібні при роботі в мережі.

2. Використовуючи паролі, вибирайте такий, про який не відразу можна здогадатися..

3. Пам’ятайте, що ваші фотографії, відео та інші матеріали в Інтернеті можуть стати загальнодоступними широкому колу інших користувачів і не завжди це будуть ваші знайомі чи друзі. Ці матеріали можуть бути використані проти вас.

4. Не повідомляйте деталей життя вашої сім’ї, не розголошуйте дані про батьків, родичів і друзів.

5. Не розголошуйте дані про фінансовий стан сім’ї, матеріальні цінності, номера банківських платіжних карток та іншу інформацію, що є привабливою для крадіїв.

6. Домашню вебкамеру включайте тільки при спілкуванні з добре знайомими людьми, щоб побачену інформацію не могли використати проти вас.

7. Обмежте доступ до вашого персонального комп’ютера, телефону чи інших засобів Інтернет-зв’язку, щоб від вашого імені не могли діяти сторонні особи.

8. Будьте обережними з новими знайомими, з якими ви спілкуєтеся в мережі.

9. Не вступайте в малознайомі Інтернет-групи, компанії, секти.

10. Не порушуйте e-mail-етикет. Дотримуйтеся культури спілкування в мережі. Пишіть повідомлення чітко, коротко, грамотно. Не вживайте грубі та нецензурні слова. Поважайте своїх співрозмовників і друзів, будьте ввічливими до незнайомих людей.

11. Не відкривайте електронних листів, якщо вони викликають у вас здивування, настороженість, тривогу. Якщо через електронну пошту до вас надходять образи, погрози, непристойні пропозиції, бажано про це повідомити представників правоохоронних органів.

12. Дуже ретельно перевіряйте інформацію, отриману через Інтернет. Не завжди інформація може бути правдивою та достовірною. Для перевірки використовуйте і інші джерела.

13. Для збереження інформації на власному комп’ютері, використовуйте антивірусні програми.

Отож, хай ваше спілкування в світовій мережі буде приємним, корисним і безпечним!