НАСИЛЬСТВО В СІМ’Ї – ПРОБЛЕМА СЬОГОДЕННЯ

Проблема насильства в сім’ї –  надзвичайно важлива і хвилююча. Її обговорюють студенти Хорольського АПК ПДАА на годинах спілкування з кураторами академічних груп, вихователями гуртожитків, психологом.

Жертвою домашнього насильства може стати будь-хто: жінка, яку постійно  принижує та б’є її чоловік; дівчинка-підліток, що гірко страждає від сексуальних переслідувань свого вітчима; хлопчик, якого лупцює мати-алкоголічка; старенька  бабуся, яка потерпає від жорстоких  внуків чи правнуків.

З досвіду роботи психологічної служби коледжу відомо, що більшість випадків жорстокого поводження з дітьми – це результат того, що самі батьки потерпали  від  насильства у дитинстві. Значна частина цих дітей вважала це нормою, бо не мала змоги спостерігати іншу модель поведінки та  виховання  у власній родині.

Щорічно в коледжі проводиться вибіркове  анкетування студентів на предмет насильства.

Великою проблемою є те, що діти стараються нікому не говорити про знущання над ними. У сьогоднішньому суспільстві “не прийнято” розповідати про подібні речі.

На жаль, ми стикаємося зі “змовою мовчання”  та прихованим осудом потерпілих від насильства в сім’ї. Наприклад, донька мовчить про постійне знущання матері-алкоголічки, адже це її мама. Також  донька боїться, що мати вижене її з дому або знову поб’є. Донька сама в собі постійно тримає страх провини, адже вироблений комплекс неповноцінності не дозволяє подивитись на цю проблему з іншого боку.

Вразливість підлітків до насильства пояснюється їх фізичною, психічною та соціальною незрілістю, а також залежним становищем по відношенню до дорослих, незалежно від того чи є це  рідні батьки, чи опікуни.

Нерідко буває важко виявити, чи мало місце в ситуації насильства в сім’ї  психологічне насильство, чи справа обмежувалася лише фізичним або економічним насильством. У такому разі психологічна служба коледжу звертається за допомогою до дільничних інспекторів, працівників соціальних служб, органів місцевого самоврядування.

Нещодавно студенти групи Ф-31  на  занятті-тренінгу з психологом Новоселецькою Л.М. мали змогу обговорити проблему насильства у сучасному суспільстві, визначити види проаналізувати характеристики  насильства над підлітками і виділили наступні ознаки:

 • відстороненість від дійсності та замкненість;
 • емоційні сплески та демонстративна неврівноваженість;
 • агресивність, не контрольованість у висловах;
 • байдужість до навчання;
 • уникання однолітків, бажання спілкуватися лише з молодшими;
 • занижена самооцінка, прояви страху;
 • надмірна тривожність;
 • здатність провокувати в інших почуття жалю та співпереживання;
 • депресія, суїцидальні прояви;
 • вживання алкоголю;
 • психосоматичні хвороби;
 • насильство по відношенню до  більш слабших за себе.

Студенти презентували результати напрацювань по підгрупах, вільно висловлювали свої думки, аналізували та критикували конкретні ситуації. Найактивнішими студентами виявились: Ємець Дмитро, Волошин Денис, Омельченко Юрій, Гулевцев Антон.

Олійник Діана представила до уваги одногрупників  чотири малюнки під назвою: «Ось так виглядає насильство!» та прокоментувала реакцію психіки на найменше насильство.

Ніхто, ніколи і ні за яких обставин не має стати жертвою насильства, бо насильство— це злочин!